niedziela, 22 września 2013

Wypadanie włosów po odstawieniu hormonów.


 
Do napisania tej notki natchnął mnie wczorajszy post Brunetki, w którym opisuje swój problem z wypadającymi włosami po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Ten problem jest dość powszechny i mnie również dotknął. Swego czasu miałam przerwę w braniu hormonów i włosy wypadały mi po prostu garściami. Badania krwi nic nie wykazały, poziom hormonów też miałam ok, moja pani ginekolog nie za bardzo wiedziała jak mi pomóc. Strasznie mnie to niepokoiło, bo sądziłam, że z moim organizmem jest coś poważnie nie tak, a nie wiedziałam co i dlaczego. W końcu któregoś dnia trafiłam na artykuł, który wyjaśnił mi pewne procesy. Przytoczę go w skrócie, bo choć nie jestem lekarzem i nie czuję się na siłach zagwarantować wam, że tak jest zawsze na 100%, artykuł wydał mi się bardzo przekonujący.

O co chodzi?

Cykl życia włosa można podzielić na 3 fazy:
- anagen, czyli faza wzrostu może trwać od 2 do 8 lat, włos najpierw wyrasta z mieszka włosowego, a następnie wydłuża się poprzez podział komórek u podstawy. W fazie wzrostu powinno być 80% włosów, jeśli człowiek jest zdrowy,
- katagen, czyli faza przejściowa trwa od 2 do 4 tygodni – włos szykuje się do wypadnięcia, jego podstawa oddziela się od brodawki, włos tkwi w skórze, ale przestaje rosnąć, 
- telogen, czyli faza spoczynku trwa około 2-3, a nawet 4 miesięcy, włos zostaje wypchany na zewnątrz mieszka i po prostu wypada.

Gdy bierzemy tabletki antykoncepcyjne (albo jesteśmy w ciąży - problem z wypadaniem włosów dotyczy też często kobiet po urodzeniu dziecka), mamy podwyższony poziom estrogenów. To bardzo fajny hormon. Poprawia kondycję skóry i sprawia, że niemal wszystkie włosy pozostają w pierwszej fazie, czyli anagenie. Innymi słowy, estrogen to taki polepszacz, który wydłuża życie włosów. Świetnie, prawda? Gorzej jednak, gdy go jego poziom zmaleje (czyli wróci do normalnego, przeciętnego poziomu - np. po odstawieniu tabletek lub urodzeniu dziecka). Włosy, które miały przedłużone życie dzięki temu wspomagaczowi, teraz szybko przechodzą do drugiej i trzeciej fazy i masowo wypadają. One i tak by wypadły, tylko że wcześniej, stopniowo, a nie wszystkie na raz, a na ich miejsce już wyrosłyby nowe. No i nie wyglądałoby to na szczotce aż tak przerażająco :)

Całe szczęście i tak odrosną - takie wypadanie włosów jest przejściowe. Choć oczywiście warto stosować suplementy i wcierki! Jeżeli jednak w twoim przypadku bardzo cię to niepokoi i uważasz, że trwa za długo - udaj się do lekarza. Czasem bywa tak, że tabletki antykoncepcyjne przez długi czas ukrywają to, że masz prawdziwe problemy z hormonami. Bo wiele takich problemów leczy się... właśnie tabletkami.

3 komentarze:

  1. Po jakim czasie przestaly wypadac Ci wlosy?? Aktualnie borykam sie z tym samym problemem. 4 miesiace temu odstawilam tabletki antykoncepcyjne i wlosy wypadaja mi garsciami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Brałam tabletki antykoncepcyjne 3 miesiące, po dwóch miesiącach po odstawieniu włosy strasznie zaczęły wychodzić. Trwa to juz 2 miesiące, a na czubku głowy straszne prześwity. Pani trycholog powiedziała że może to potrwać jeszcze miesiąc, ale przepisała mi preparat do wcierania we włosy i specjalne urządzenie aby poprawić krążenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Część.Brałam tab.anytkoncepcyjne przez 4 lata w trakcie tych 4 lat robiłam przerwy w braniu i niestety strasznie dużo włosów mi wypadło; / na dzień dzisiejszy juz nie biorę ich ale włosy dalej lecą. Co mam robić? Pomocy;/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...